Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

Kategoriler

Meta

LİDER İLE YÖNETİCİ ARASINDAKİ FARK

LİDER İLE YÖNETİCİ ARASINDAKİ FARK

Lider ile Yönetici Arasındaki Fark Çoğu kez liderlik ile yöneticilik birbiriyle karıştırılır. Ancak ikisi farklı olaylardır. Lider, sadece yönetici veya sadece başkan değildir. Her lider aynı zamanda birer yönetici ve başkan olabilir. Ama her yöneticiye lider denmez. Kişilik olmadan kişinin değeri olamaz. Kişiler ortaya koydukları artı değerlerle ve elde ettikleri başarılarla değer kazanırlar. Liderlik görevini, […]

18 Mayıs 2013 Cumartesi - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Lider ile Yönetici Arasındaki Fark

Çoğu kez liderlik ile yöneticilik birbiriyle karıştırılır. Ancak ikisi farklı olaylardır.

Lider, sadece yönetici veya sadece başkan değildir. Her lider aynı zamanda birer yönetici ve başkan olabilir. Ama her yöneticiye lider denmez.

Kişilik olmadan kişinin değeri olamaz. Kişiler ortaya koydukları artı değerlerle ve elde ettikleri başarılarla değer kazanırlar.

Liderlik görevini, gereği gibi yapamayan kişi, belki atanmış bir yönetici olabilir. Ama lider unvanını alabilmesi başka şeylere bağlıdır.Özellik, kişilik, davranış beklenti ve tecrübe gibi.

Ayrıca yöneticilik öğrenilen eğitimi alınabilen bir konudur. Liderlik ise insanların kendi doğal yapısıyla güven, ciddiyet gibi kişilikleri yanında, vizyon ve  karizma gibi üstün nitelikleri taşıyan bir özelliktir.

Sadece karizma ve vizyon sahibi olmak da lider olmak için yeterli olmaz. Liderin burada yöneticiden farkı, vizyonu geçekleştirmek için iş görenleri  değerlendirmek, doğru yerlere yerleştirmek ve motive etmek gibi gelecekle ilgili ilham verici bir özelliği öne çıkmaktadır.

Yönetici ise bu günün planını uygular, gelecekle ilgili stratejileri pek yoktur. Günümüzün rekabetçi ortamında, işletme verimi ve etkinliği açısından yöneticiler, yönetici olmanın yanında iş görenlerinin lideri de olmalıdırlar.

Yönetmek insanlara yapılması gerekeni yaptırmak yani bu güne aitliktir. Liderlik ise insanların yapılması gerekenleri yapmak istemelerini sağlamak yani ufuk açmak ve ilham vermektir. Bu da liderliğin özelliği olan lider ile iş görenler arasındaki, duruma göre en verimli davranışın, etkin işbirliği ve karşılıklı güvenin  gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Gelecekte gerçekleştirilmek istenen amaçla ilgili vizyon yaratma ve ilham verme etkin bir işbirliği ve karşılıklı güvene bağlıdır.

Bu özellik, bir davranış biçimi olarak liderliğe ayrı bir dinamizmi atfeder.

…Ve  bütün bunlar liderin durumsallık özelliğinin de gereğidir.

Kaynak: www.aydinkudat.com

  

Bir Cevap Yazın

Kategoriler

Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül